James Inhofe

Oklahoma Republican Senator

Senator James Inhofe

Oklahoma Republican Senator

James Inhofe, a Senator and a Representative from Oklahoma; born in Des Moines, Iowa, November 17, 1934; attended public schools in Tulsa, Okla.; B.A., University of Tulsa 1973; served in the U.S. Army 1957-1958; president, Quaker Life Insurance Company; member, Oklahoma State house of representatives 1967-1969; State Senate 1969-1977; unsuccessful candidate for Governor of Oklahoma 1974, and for the U. S. House of Representatives 1976; mayor of Tulsa 1978-1984; elected as a Republican to the One Hundredth and to the three succeeding Congresses and served from January 3, 1987, to November 15, 1994, when he resigned, having been elected to the United States Senate in the November 8, 1994, special election to the unexpired portion of the term ending January 3, 1997, left vacant by the resignation of David L. Boren; took the oath of office on November 17, 1994; elected to a full term in 1996; reelected in 2002, 2008, and again 2014 for the term ending January 3, 2021; chair, Committee on Environment and Public Works (One Hundred Eighth, One Hundred Ninth, and One Hundred Fourteenth Congresses).

James's Information

Name:  James Inhofe  
Party:  republican
Title:  senator
Class:  II

Date of Birth:  November 17th, 1934 ( Age 84 )
Entered Office:  November 17th, 1994
Term Ends:  January 3rd, 2021

James's Social Media

Accountability in Action

There are 100 senators, two from each of the 50 U.S. states. This is a list of the current Oklahoma Senator's of the United States Senate (116th United States Congress).

United States Senate

Select a State to access Government & Demographic data on the 116th United States Senate. Contact Information includes Phone Number, Mailing Address, Official Website, Twitter & Facebook Accounts.

  We Open Source Our Data