James Lankford

Oklahoma Republican Senator

Senator James Lankford

Oklahoma Republican Senator

James Lankford, a Senator and a Representative from Oklahoma; born in Dallas, Dallas County, Tex., March 4, 1968; B.S., University of Texas, Austin, Tex., 1990; M.Div., Southwestern Theological Baptist Seminary, Ft. Worth, Tex., 1994; youth camp director, 1996-2009; elected as a Republican to the One Hundred Twelfth and to the succeeding Congress (January 3, 2011-January 3, 2015); was not a candidate for reelection to the House of Representatives but was elected as a Republican to the U.S. Senate in the November 4, 2014, special election to the unexpired portion of the term ending January 3, 2017, left vacant by the resignation of Thomas Coburn; took the oath of office on January 3, 2015.

James's Information

Name:  James Lankford  
Party:  republican
Title:  senator
Class:  III

Date of Birth:  March 4th, 1968 ( Age 51 )
Entered Office:  January 3rd, 2015
Term Ends:  January 3rd, 2023

James's Social Media

Accountability in Action

There are 100 senators, two from each of the 50 U.S. states. This is a list of the current Oklahoma Senator's of the United States Senate (116th United States Congress).

United States Senate

Select a State to access Government & Demographic data on the 116th United States Senate. Contact Information includes Phone Number, Mailing Address, Official Website, Twitter & Facebook Accounts.

  We Open Source Our Data