Jon Tester

Montana Democrat Senator

Senator Jon Tester

Montana Democrat Senator

Jon Tester, a Senator from Montana; born in Havre, Mont., on August 21, 1956; graduated College of Great Falls 1978, farmer; teacher; member, Big Sandy school board 1983-1992 (chairman 1986-1991); Montana State Senate 1999-2006, serving as minority whip 2001-2003, minority leader 2003-2005, president 2005-2006; elected as a Democrat to the United States Senate in 2006 for the term commencing January 3, 2007; reelected in 2012 for the term ending January 3, 2019; chair, Committee on Indian Affairs (One Hundred Thirteenth Congress [February 12, 2014-January 3, 2015]); chair, Democratic Senatorial Campaign Committee (2015-).

Jon's Information

Name:  Jon Tester  
Party:  democrat
Title:  senator
Class:  I

Date of Birth:  August 21st, 1956 ( Age 62 )
Entered Office:  January 3rd, 2007
Term Ends:  January 3rd, 2019

Jon's Social Media

Accountability in Action

There are 100 senators, two from each of the 50 U.S. states. This is a list of the current Montana Senator's of the United States Senate (116th United States Congress).

United States Senate

Select a State to access Government & Demographic data on the 116th United States Senate. Contact Information includes Phone Number, Mailing Address, Official Website, Twitter & Facebook Accounts.

  We Open Source Our Data